eats, life

Van Life: Reaction Video

Yesterday we posted about our friends, Courtney and Bryce, who are traveling the United States in their van. They recently posted a video of the meals they eat during a typical day on the road. To celebrate (and lovingly mock) them, we thought it would be fun to replicate their meals in our full-sized kitchen and document our reactions in this 9-minute video. Enjoy! (Because you probably won’t get many more of these.)

We made oatmeal, chickpea salad sandwiches, and peanut butter stir fry! You can find more details about those recipes here, as well as see the full video from Courtney and Bryce, which gives you a better idea of how to make them.

What we learned from making their meals:

  • There are delicious plant-based recipes out there you can make and love to eat. (This may sound blasphemous, but not everything has to be made on the Big Green Egg.)
  • It’s hard to make yourself vulnerable to an audience on camera.
  • Documenting your life on camera is consuming, so it’s important to take moments to just enjoy what you’ve created.
  • We don’t live a cool, van life, so we have the time to make reaction videos to our friends’ lives, apparently.
  • Our friends are adorable and funny, and we love them for putting up with us (and this video).
  • Oatmeal doesn’t fill you up. But peaches on your oatmeal are by far the best fruit to put on your oatmeal. (Tehehehe.)
  • You can make the chickpea salad sandwich your own by swapping out ingredients, as Courtney mentions in their video. Melissa suggests swapping tomatoes for grapes!
  • Make the peanut butter stir fry with just a half bag of rice noodles for more saucy and veggie goodness! Also, dabbing Sriracha or sprinkling some cracked red pepper could add a little spicy kick.
  • Two people can eat on $22/day and have leftovers to spare.
  • We are incredibly proud of our friends, Courtney and Bryce, deeply respect what they have been able to accomplish in the last five months on the road, and look forward to seeing what else is in store for them!

$22/day for 6 meals = $3.68/meal

We went to KROGER to buy all the ingredients to make these meals, and it cost us a whopping $22, and we even had leftovers! We think that’s amazing. Courtney and Bryce get a lot of questions about how they afford to take a trip like this. It’s because they make sacrifices all the time by 1) making everything themselves even when it means the inconveniences of doing dishes at a campsite, and 2) not spending money on going out to eat along their trip. We’re not sure that’s something we could do!

The last thing we want to point out is that their meals are healthy. Yes, they have a lot more carbs than we’re used to, but because they are healthier grains, we burned through them fast – especially on a VERY hot Houston day. Typically, people make excuses for not eating healthy. “It’s too expensive or too hard to cook.” But their videos  prove healthy meals can be affordable and easy (especially if you’re not living in a van).


Dear Courtney and Bryce,

Thanks for being such an inspiration! We are literally telling everyone we know to SUBSCRIBE to your page. We love you!

12742446_10153659953586263_727505759543845714_n

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s